Tajemnice gołębich gniazd

GLady / Pixabay

Gołębie to ptaki, które można zobaczyć na każdym rynku w Polsce. Ci potomkowie gołębi skalnych zadomowili się w naszej przestrzeni. Niekiedy z tego powodu się cieszymy, innym razem przeklinamy za konieczność ponownego mycia auta.
Jednak to, co czasem zaskakuje to brak piskląt, czy młodych osobników różniących się upierzeniem. Gdzie one są? W gnieździe? To gdzie jest to gniazdo? Nigdzie ich nie widać, ale gdzieś być muszą.

Tyle ptaków, zero gniazd

Mało kto zastanawiał się, gdzie są gniazda gołębi w miastach. Niektórym wystarczy sam fakt, że te ptaki są w ogóle w przestrzeni miejskiej. Jednak czy to nie dziwne? Wiele innych gatunków ptaków żyje blisko ludzi i zawsze widzimy ich gniazdo. Czy to jaskółka pod dachem, wróble na rynku, czy bocian na osiedlowym drzewie. Takich przypadków są po prostu setki.
A co z gołębiami? Widział ktoś gniazdo gołębia? Na jakieś 95% nie.
Miejskie gołębie wywodzą się do dzikich gołębi skalnych. Zakładały one swoje gniazda w wysokich, trudno dostępnych miejscach, gdzie drapieżniki nie miały dostępu. To zachowanie przejęły miejskie ptaki. Zakładają one gniazda w wysokich częściach miasta, poza ludzkim wzrokiem. Na dachach najwyższych budynków, w mostach wiszących, w opuszczonych budynkach i na strychach. Wszędzie tam, gdzie nie dostanie się drapieżnik lub człowiek.

Małe gołębie

Skoro wiemy gdzie są gniazda, to teraz kiedy gołębie opuszczają gniazda? Pisklęta nie wyściubiają dziobów z gniazd, aż nie staną się dorosłe, w znaczeniu samodzielne. Zajmuje im to jakieś 40 dni. Kiedy gołębie opuszczają gniazdo są tak samo upierzone jak rodzice, latają i zdobywają pożywienie same. Po pół roku są już nawet gotowe do rozrodu, ale na wolności czekają do następnego sezonu lęgowego.

Czy gołębie wracają do swoich gniazd?

Gołębie gniazda to zbieranina trawy, siana i gałązek. Biorąc pod uwagę gniazda budowane przez bociany, te gołębie to prowizoryczne, jednorazowe schronienia. Ale miejsce upatrzone przez gołębia jest już jego i może wracać do niego co rok.